
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 4 |
| Radiation Hardening | No |
| Min Input Voltage | 1.5 V |
| Output Voltage | 2 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Accuracy | 2 % |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Load Regulation | 15 mV |
| Line Regulation | 0.05 %/V |
| Output Current | 120 mA |
| Dropout Voltage | 580 mV |
| Quiescent Current | 800 nA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Polarity | Positive |
Stock: 263
Distributors
pcbx
Unit Price$0.27264
Ext.Price$0.27264
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.27264 | $0.27264 |
| 10 | $0.24289 | $2.42890 |
| 50 | $0.21638 | $10.81900 |
| 100 | $0.18834 | $18.83400 |
| 500 | $0.16393 | $81.96500 |
| 1000 | $0.15780 | $157.80000 |
| 3000 | $0.15190 | $455.70000 |
| 5000 | $0.14377 | $718.85000 |
